Začátek kapely Rubicon River se datuje na konec roku 2011, kdy kytarista Vráťa Šonský, tou dobou působící v kapele Tritol, začal v domácích podmínkách nahrávat skladbu, zásadně odlišnou od jeho dosavadní tvorby. Původním záměrem bylo oslovit muzikanty ze spřátelených kapel a nahrát několik skladeb podobného rázu pro prezentaci na internetových serverech. Z kapely Tritol oslovil druhého kytaristu Martina Kuklíka, tou dobou působícího ještě v uskupení Arcona, se kterým se pustil do nahrávání podkladů a programování bicích. Nikdo z nich se však nechtěl pustit do tvorby textu, a tak padla karta na Tomáše Krajánka, zpěváka kapely TNS, který se úkolu zhostil na výbornou a dal torzu skladby název Král zla. Tomášovi se myšlenka projektu Rubicon River zalíbila a proto souhlasil i s návrhem píseň nazpívat. V této verzi se skladba Král zla nachází na serveru bandzone.cz. následně byly nazpívány ještě skladby Čas a Osud, které zatím čekají na svou live verzi.

V týdnech, které následovaly po zveřejnění demonahrávky, začala být spolupráce zpěváka Tomáše a kytaristy Vráti intenzivnější a vznikaly tak nové kytarové riffy, náměty na texty a další podklady pro skladby, finální nahrávání se však jevilo jako časově náročné a v polních podmínkách Louňovické zkušebny také málo kvalitní. V této fázi byl osloven bubeník kapely Tritol Máca Fousek a baskytarista kapely TNS Pepa Pešek. Dále si kytaristi pohrávali s myšlenkou, pokusit se sehnat třetího kytaristu a skladby tomu uzpůsobit. Nakonec však padlo rozhodnutí doplnit skladby o klávesovou linku, vzhledem k větším možnostem tohoto nástroje, a byl osloven další člen kapely TNS Marek Svoboda.

V létě roku 2012 se uskutečnilo několik zkoušek, kde se členové postupně sehrávali a zjišťovali, že by byla škoda nechat nazkoušené songy pouze mezi zdmi zkušebny a začali přemýšlet o plnohodnotné kapele, která by se začala připravovat na první vystoupení. Neustoupili však z původního konceptu, a tak se koncem roku 2012 odebrali do nahrávacího studia Rápotice, kde nahráli skladby Rubicon, Bohyně Kálí, Bezmoc a Společnice. Vzhledem k tomu, že nikdo z kapely při nahrávání neutrpěl větší fyzickou, ani psychickou újmu, a nadšení neopadlo, bylo načase plánovat první koncert.

Začátek roku 2013 se však nesl v duchu obtížného plánování zkoušek, způsobené naprosto odlišnou pracovní dobou jednotlivých členů. S blížícím se termínem prvního koncertu, kterým měl být Podblanickej Nářez, se však kapela vzchopila a nazkoušela čtyřicetiminutový set. První koncert se však neuskutečnil na plánovaném Nářezu ve Vlašimi, ale v Týnci nad Sázavou, na benefičním koncertu pro povodněmi zasažené obce. Při prvním koncertě snad každému členovi kapely naskočila husí kůže z celkové atmosféry a především z pocitu dobře odvedené práce. Funguje to! To bylo zjištění z prvního koncertu. Následoval Podblanickej Nářez, kde se Rubicon River setkal se skupinami jako Rimortis, nebo Salamandra na jednom podiu, později s některými i u jednoho stánku. Kapelu tyto koncerty naplnily chutí do další práce, dalších songů a dalších koncertů. Léto 2013 se nese v duchu zkoušení a tvoření nových věcí, aby se mohl Rubicon River před koncem roku zavřít do studia, nahrát další skladby a pokusit se na jaro sestavit koncertní, ideálně i festivalový set.

Koncem léta 2013 odchází z časových důvodů bubeník Máca Fousek, kterému děkujeme za spolupráci u zrodu kapely Rubicon River a za dobrou náladu, kterou neměl problém navodit sobě i ostatním členům kapely, takříkajíc na povel ;). Po dlouhých týdnech zkoušení a sehrávání se s několika novými bubeníky usedá na stoličku bicích Radek Stárek. Do zkušebny poprvé dorazil začátkem listopadu a po prvních minutách hry jsme věděli, že jsme měli velké štěstí a výběr nemohl dopadnout lépe. Termín nahrávání a komplet playlistu se malinko posunul, ale stále směřujeme k cíli, mít koncem ledna nahrané další 4 skladby a sestavený playlist na další sezonu.

Příprava na nahrání dalších čtyř písní nám dala vcelku zabrat, ale během února jsme zavítali do oblíbeného Studia Rápotice, kde byly během dvou dnů nahrány veškeré nástroje pro skladby Horský vítr, Barbaři, Vlkodlak a Kriminál. Vzhledem k tomu, že náš zpěvák Tom s sebou neměl dostatek kapek do krku, v jejichž výrobě je opravdu profesionál, bylo nutné odložit nahrávání zpěvu na neurčito. Po několika týdnech jsme se však k Honzovi do studia vrátili a nahrávání dokončili bez jakýchkoliv komplikací.

Veškeré naše snažení směřovalo ke koncertu 1.8.2014, RockPark III v Týnci nad Sázavou. Týnec těsně sousedí s naší zkušebnou a tak bylo otázkou cti, předvést zde perfektní výkon se vším všudy. Zkoušky, výroba CD, grafika, zkrátka všechno směřovalo k prvotřídnímu výkonu, ze kterého bychom měli pocit dobře odvedené práce. Jak to tak ovšem bývá má-li se něco posrat, posere se to v nejnevhodnější chvíli. Den se se dnem sešel a 2 týdny před koncertem proběhla generální zkouška playlistu abychom zjistili, kdy si kdo potřebuje otřít čelo, nakapat do krku, nebo si změřit tlak. Namísto ladění detailů se však rozhořela vášnivá debata na téma: „Improvizace na generálce a během koncertu“. Jelikož nepijeme mléko (ne všichni a ne často) a nehrajeme POP (doufám), nešetřilo se tvrdými argumenty a došlo i na vaginální opisy. Dalo by se říct, standartní výměna názorů po dlouhém období klidu, avšak výsledkem bylo více místa ve zkušebně. Věřte, že přesunutím bicí soupravy včetně obsluhy do odjíždějícího auta vznikne v jakékoliv zkušebně prostor, takřka nevídaný. Tímto bych chtěl Radku Stárkovi poděkovat za jeho působení v kapele a popřát mu mnoho úspěchů v dalších uskupeních, jejichž se stane členem.

Po opadnutí emocí jsme začali řešit absenci bubeníka. Záchrana na sebe nenechala dlouho čekat a za týden dorazil na zkoušku náš starý známý Máca Fousek. Ačkoli znal polovinu písní jen z nahrávky a druhou polovinu rok nehrál, odbubnoval celý playlist na „první dobrou“- další zkouška až naživo na Rock Parku 😉

Bez názvu

Na podzim je konečně venku placka „Kostky jsou vrženy“ a Tom se pouští do rekonstrukce zkušebny. V polních podmínkách zkušebny náhradní nás zastihlo pozvání na povánoční kalbu v Dolních Kralovicích, kde jsme si účast náležitě užili a někteří se i pokusili utopit včerejší štědrovečerní večeři v pivu, tulením moru, nebo jiném jedu, dle chuti.

Tomáš
Marek
Martin
Pepa
Šony